Rewolucja w 1264 roku; bunt baronów przeciwko królowi Henrykowi III, i początek parlamentu angielskiego

blog 2024-11-29 0Browse 0
Rewolucja w 1264 roku; bunt baronów przeciwko królowi Henrykowi III, i początek parlamentu angielskiego

Rok 1264 był przełomowym rokiem w historii Anglii. To wtedy miało miejsce wydarzenie, które na zawsze zmieniło krajobraz polityczny kraju - Rewolucja z 1264 roku. Bunt baronów przeciwko królowi Henrykowi III doprowadził do powstania pierwszego parlamentu angielskiego, inaugurując nową erę w stosunkach między władcą a poddanymi.

Przyczyny buntu

W XIII wieku Anglia była krajem dotkniętym wieloma problemami. Królewskie wydatki rosły bez kontroli, a ambicje Henryka III często naruszały interesy możnowładztwa. Wśród głównych przyczyn buntu baronów można wymienić:

  • Nadmierne opodatkowanie:

Henryk III finansował liczne wojny i kampanie zagraniczne, obciążając poddanych coraz wyższymi podatkami. Baronowie czuli się szczególnie dotknięci tą polityką, ponieważ byli zobowiązani do dostarczania rycerzy na front, co generowało znaczne koszty.

  • Arbitralne rządy:

Henryk III nie radził sobie najlepiej z zarządzaniem królestwem. Podejmował decyzje bez konsultacji z baronami, a jego faworyci cieszyli się nadmiernym wpływem na politykę. Baronowie domagali się większego udziału w procesie decyzyjnym.

  • Konflikt o dziedziczenie tronu:

Henryk III nie miał męskiego potomka, co wzbudziło obawy o przyszłość dynastii Plantagenetów. Niektórzy baronowie popierali kandydaturę księcia Walijskiego, Llywelyna ap Gruffydda, do angielskiego tronu.

Przebieg rewolucji

Niezadowolenie wśród baronów rosło z każdym rokiem. W 1263 roku grupa możnowładców zebrała się w Londynie, aby omówić swoje skargi. Postanowili wysłać list do króla, żądając reform i ograniczenia władzy monarszej. Henryk III odrzucił ich propozycje, co doprowadziło do wybuchu buntu.

W 1264 roku baronowie zbroili się i ruszyli na Londyn. Po krótkiej walce król musiał ustąpić. Zgodził się na podpisanie porozumienia, zwanego “Artykułami z Westminsteru”. Dokument ten zawierał szereg postanowień, które miały ograniczyć władzę królewską i dać baronowie większy wpływ na politykę kraju.

Konsekwencje rewolucji

Rewolucja z 1264 roku była wydarzeniem przełomowym w historii Anglii. Wprowadziła ona ideę parlamentu jako ciała legislacyjnego, w którym udział brały zarówno przedstawiciele króla, jak i baronowie.

W dalszej perspektywie Rewolucja z 1264 roku:

  • Przyczyniła się do rozwoju demokracji w Anglii: Choć parlament początkowo obejmował jedynie niewielką grupę możnowładców, jego istnienie utorowało drogę do przyszłych reform i rozszerzenia udziału ludu w polityce.

  • Zwiększyła stabilność polityczną: Ograniczenie władzy królewskiej pomogło ustabilizować sytuację polityczną w Anglii i zapobiec dalszym konfliktom między monarchą a baronami.

  • ** Wpłynęła na inne kraje europejskie:** Rewolucja z 1264 roku była inspiracją dla innych ruchów reformatorskich w Europie, które dążyły do ograniczenia władzy monarszej i rozszerzenia praw obywatelskich.

Tabela: Postanowienia Artykułów z Westminsteru

Postanowienie Opis
Utworzenie rady baronów Rada miała doradzać królowi w sprawach politycznych.
Ograniczenie wydatków królewskich Królem mógł wydawać pieniądze tylko za zgodą rady.
Zwołanie parlamentu Parlament miał być zwoływany regularnie, aby uchwalać prawa i kontrolować rząd.

Rewolucja z 1264 roku to fascynująca historia walki o władzę i reformy polityczne w średniowiecznej Anglii. To wydarzenie miało dalekosiężne konsekwencje dla rozwoju demokracji na wyspach brytyjskich. Warto pamiętać, że Rewolucja z 1264 roku była tylko początkiem długiego procesu ewolucji systemu politycznego Anglii.

TAGS